Migrace a my: Mobilita, uprchlictví a hranice v perspektivě humanitních věd
Cílem projektu je prostřednictvím interdisciplinární spolupráce přinést nové poznání o formách migrace a jejích dopadech pro společnost z perspektivy humanitních věd.
Oddělení zaměřené na výzkum literární historie 20. a 21. století v posledních letech pracovalo zejména na velkých kolektivních publikacích zabývajících se dějinami protektorátní a poválečné literatury. V současnosti se soustředí na projekty pokrývající několik období a založené na různých metodologických přístupech a mezioborové spolupráci.
Meziválečnému období se věnuje rozsáhlý interdisciplinární projekt Gesto a skutečnost, který se zabývá způsoby, jakými umění v meziválečném Československu utvářelo veřejný diskurz. Mezi dílčí úkoly sledující toto období patří též projekt věnovaný zahraniční recepci díla Karla Čapka a dílu Vladislava Vančury; výzkum poválečného období se nyní soustředí na problematiku československé emigrace z perspektivy genderových a paměťových studií.
Další oblast zájmu představuje literatura konce 20. a počátku 21. století, jíž se oddělení věnuje v dlouhodobé perspektivě prostřednictvím projektů různého typu a zacílení: mapuje aktuální literární produkci po jednotlivých desetiletích prostřednictvím rozsáhlých interpretačních příruček, organizuje odborná setkání zabývající se současnou českou literaturou, spolupracuje s Ústavem Českého národního korpusu FF UK na Korpusu současné poezie, participuje na vznikajícím Slovníku českých spisovatelů po roce 2000. Za pomoci dílčích zkoumání klíčových paradigmatických otázek, které jsou s tímto obdobím spojeny, směřují všechny tyto projekty k syntetizujícímu uchopení dějin české literatury po roce 1989.
Členové oddělení, které v různých obměnách funguje již od roku 1990, spolupracují na různých projektech s dalšími kolegy, týmy a institucemi, vydávají monografie významných tvůrců sledovaného období, podílejí se na popularizačních aktivitách a současné literatuře se věnují též z pozice literárněkritické.
Vedoucí oddělení: Mgr. Alena Šidáková Fialová, Ph.D.
Cílem projektu je prostřednictvím interdisciplinární spolupráce přinést nové poznání o formách migrace a jejích dopadech pro společnost z perspektivy humanitních věd.
Projekt si klade za cíl synteticky prozkoumat umělecké, kulturní a politické aspekty transferu dvou her bratří Čapků do kultur USA a Velké Británie. Na konci tříletého archivního, textologického a translatologického výzkumu bude předložena zpráva o textovém vývoji R.U.R. i Ze života hmyzu v češtině, o vývoji jejich anglických překladů, o prvních anglojazyčných adaptacích, o roli cenzury a rané kritické, kulturní a politické recepci obou her.
Cílem projektu je vytvořit interdisciplinární vzdělávací nástroj, který bude zprostředkovávat interaktivní seznámení s českou poezií a automatickým generováním textu a poskytne nové možnosti digitálního vzdělávání v současném mediálním prostředí.