Oddělení se věnuje historii i současným otázkám textologie a ediční praxe. Vedle vlastní ediční činnosti usiluje o rozvoj metodologických přístupů v oblasti vydávání novočeských literárních textů s akcentem na využití digitálních technologií.
Pilotním projektem oddělení byla plnotextová databáze česky psané poezie 19. a počátku 20. století Česká elektronická knihovna, která byla poprvé na internetu zveřejněna v roce 2005. Nová podoba volně veřejně přístupné aplikace byla zpřístupněna v roce 2024.
Od roku 2007 se oddělení orientuje především na dlouhodobé vydavatelské projekty, jejichž cílem je koncepčně a za využití digitálních technologií zpracovávat edice novočeských autorů v tzv. vědeckých kritických vydáních v rámci projektu Kritická hybridní edice — realizace knižních a digitálních edic Petra Bezruče, Karla Jaromíra Erbena, Františka Gellnera, Karla Hlaváčka, Karla Hynka Máchy či Karla Tomana.
Členové oddělení od roku 2016 současně významně participují na přípravě svazků edice Česká knižnice, která je svým zaměřením orientována k širší čtenářské obci.
Paralelně s ediční činností usiluje oddělení o kritické promýšlení teoretických otázek minulé i současné textologie a ediční praxe. Reflexe metodologických otázek z této oblasti se mimo publikovaní dílčích studií zúročuje především v samostatné ediční řadě Varianty.
Bádání v oblasti epistolografické prohlubuje v rámci oddělení působící Tým
pro výzkum korespondence Jakuba Demla. Tým vedle systematického zpřístupňování korespondence Jakuba Demla participuje na projektu Historická korespondence online.
Oddělení též každoročně od roku 2009 organizuje Textologická kolokvia, která jsou diskusní platformou pro domácí badatele-editory. Členové oddělení současně realizují své individuální badatelské projekty a spolupracují s týmy z jiných oddělení ÚČL, dlouhodobě úzce či volněji spolupracují s předními univerzitními pracovišti v České republice, zvláště pak s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, Filozofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a Katedrou informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze.
Významnou součástí činnosti oddělení je i řízení nakladatelské činnosti ÚČL AV ČR.
Vedoucí oddělení: Mgr. Jiří Flaišman, Ph.D.