Výstava vychází z knihy Kateřiny a Karla Pioreckých Praha avantgardní: literární průvodce metropolí 1918–1938. Popisuje významná místa, na nichž se ve 20. a 30. letech 20. století odehrával pražský literární a umělecký život.
„Krása nového umění je z tohoto světa,“ psal v manifestu „Umění dnes a zítra“ Karel Teige. Praha dvacátých let pro mladé umělce totiž nebyla „jen“ městem, ve kterém studovali a těžko sháněli zaměstnání, ale inspirativním prostorem, v němž intenzivně žili. V jazykově a národnostně bipolární Praze se Národní třída, lemovaná kavárnami, nočními bary, galeriemi, knihkupectvími i redakcemi novin a řadou nakladatelství, stala osou avantgardní Prahy.
Výstavu poskytujeme zdarma, jedinou podmínkou použití výstavy je předání informace o místě a termínu její instalace e-mailem na vystava@ucl.cas.cz.
Doporučujeme tisknout barevně či černobíle na papír formátu A2/A3.
Výstavu můžeme zaslat poštou barevně vytištěnou na křídovém papíře ve formátu A3 za cenu pokrývající náklady na tisk, poštovné a balné.
K výstavě Osa avantgardní Prahy jsou volně ke stažení též pracovní listy vhodné zejména pro práci se studenty středních škol. Autorem pracovních listů je Marek Tramba, pedagog Gymnázia a Střední odborné školy Plasy.
Kateřina Piorecká
Robin Brichta
Gymnázium Polička; Gymnázium Roudnice nad Labem; Gymnázium a SOŠ Plasy; Obecní knihovna Čestlice; Městská knihovna Cheb; Knihovna Právnické fakulty UK; Městská knihovna v České Lípě; Gymnázium Open Gate v Babicích u Říčan; Kulturní a informační středisko Lomnice nad Popelkou; Městská knihovna Česká Skalice; Knihovna Kroměřížska – p.o.