Téma již 44. plzeňského mezioborového sympozia, které pořádá ve dnech 29. 2. – 2. 3. 2024 Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a Plzeňskou filharmonií, zní Trh a kapitál v české kultuře 19. století. Akci tradičně hostí Západočeské muzeum v Plzni.
— program sympozia (pdf)
Proměna středoevropské ekonomiky z rurální v průmyslovou byla spojena mj. s koncentrací kapitálu, který umožňoval podnikatelům přinášet inovace a ostatním vrstvám společnosti podílet se na jejich hospodářských výsledcích. Během 19. století se kapitál stal zásadním předmětem intelektuálních reflexí a postupně pronikal do povědomí všech společenských vrstev spolu s dalšími koncepty rozvíjejícího se ekonomického myšlení, jakými byly představy o vztazích nabídky a poptávky, ekonomických cyklech, utváření cen apod. V důsledku vývoje ekonomiky Českých zemí v průběhu tzv. dlouhého 19. století trh už pro většinu populace nepředstavoval jen více méně předvídatelné místo nákupu a prodeje komodit, ale stal se navíc abstraktní veličinou související v mnoha ohledech například s morálkou a politikou. Nutnost vstupovat se svou produkcí na trh a přizpůsobovat se jeho zákonitostem poznamenala také různé oblasti literární, výtvarné a hudební produkce.
Mezioborová vědecká sympozia k problematice kultury a umění 19. století se v Plzni pořádají každoročně od roku 1981 a jsou součástí festivalu Smetanovské dny. Značné renomé si tato odborná setkání získala už v osmdesátých letech, kdy mimopražské místo konání dávalo organizátorům a účastníkům širší prostor pro svobodnější uvažování a pomáhalo českým humanitním vědám udržet krok s bádáním na druhé straně železné opony.
Sympozia připravuje organizační tým odborníků z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Ústavu dějin umění AV ČR a z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Spolupracujícími institucemi jsou dále Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje a Archiv města Plzně.
Součástí této vědecké akce je pravidelně bohatý doprovodný program, zejména pak tematické výstavy v Západočeské galerii, jakými byly například Tělo a tělesnost v českém výtvarném umění (2009), Vražedná realita. Zločin a trest v českém výtvarném umění 1800–1914 (2010), Ach! Italia, cara mia! (2011) nebo Člověk a stroj. Strojová estetika v českém výtvarném umění 19. století (2012).
Program a další informace najdete také na www.plzensympozium.cz.