V první přednášce zimního běhu Staročeských dýchánků bude Jan Kvapil (Česko-německý fond budoucnosti) hovořit o ikonografii oltáře z Fürstenau a jejím propojení se světem literatury.
Anotace přednášky:
Jak může souviset exkluzivní výtvarné dílo ze sklonku 15. století s literaturou? Po úvodní pouti po stopách oltáře z Pirny, přes Fürstenau v Sasku do české příhraniční vsi Přední Cinvald na hřebeni Krušných hor až do jeho dnešní lokace v teplickém muzeu se zaměříme na různé literární aspekty spojené s tímto oltářem v průběhu času. Nejprve budeme sledovat jeho vztah k pozdně středověkým formám zbožnosti a jejich odrazu v dobové literatuře. V souvislosti s pozdějším rozvojem kultu milostné madony z tohoto oltáře na přelomu 18. a 19. století se zaměříme i na pozoruhodný soubor barokně laděných legend. Naši symbolickou pouť uzavřeme hymnologickými aspekty tohoto unikátního náboženského fenoménu – „českého“ mariánského kultu vzniknuvšího v „zahraničním“ evangelickém kostele.
Zimní cyklus Staročeských dýchánků bude především mezioborový a pokryje široké spektrum témat od naratologie přes paleobohemistiku a ikonografii až po dějiny knihtisku.
Přednášky můžete navštívit osobně v horním sále pražské budovy Ústavu pro českou literaturu AV ČR (pokud epidemická situace dovolí), za nepříznivé situace se můžete zúčastnit videokonference. Videokonference i živé přednášky lze sledovat na YouTube.