V Ústavu pro českou literaturu AV ČR působí na přelomu května a června dvě zahraniční stipendistky – Joanna Królak, docentka literární vědy z Ústavu západní a jižní slavistiky Varšavské univerzity, a Sybil Raysz, doktorandka z Maison des Sciences Humaines, Université Libre de Bruxelles.
Od poloviny května se v ÚČL věnuje projektu s názvem Autobiografičnost v díle Ludvíka Vaculíka. Cílem projektu je zpracování jedné kapitoly připravované monografie (s pracovním názvem „Byl jsem tu a zas přijdu“), která se bude věnovat tvorbě Ludvíka Vaculíka.
Joanna Królak působí v Ústavu západní a jižní slavistiky na Varšavské univerzitě. Mezi její odborné zájmy patří dějiny české literatury a kultury, performativní dimenze kultury, umění v totalitních systémech aj. Paní docentka je členkou širšího redakčního kruhu časopisu Slovo a smysl a členkou Polsko-české vědecké společnosti. V roce 2021 se habilitovala prací s názvem Velké spektákly českého stalinismu. Performativní perspektiva.
Od května ÚČL také hostí Sybil Raysz. V ústavu pracuje na svém disertačním projektu s názvem Slavic-language science fiction from 1877 to 1972: modernity as a mirror to science and literature.
Interdisciplinární práce spojuje vědecké a literární aspekty prostřednictvím zkoumání jejich interakcí se slovanskými kontexty počínaje novověkem. První výsledky svého projektu představila v dubnu 2023 v Oxfordu na workshopu “What narratives of modernism exclude”, který pořádal Dr Rajendra Chitnis (Faculty of Medieval and Modern Languages, Oxford).
Její alma mater je Université Libre de Bruxelles, na magisterské studium fyziky (2017–2019) zde navázala magisterským studiem slovanských literatur a jazyků se specializací na ruštinu (2019–2022) a později češtinu (2021–2022).