Dalším přednášejícím cyklu Literárněvědné fórum, které se v tomto semestru věnuje recepci díla Franze Kafky, bude Marek Nekula (Bohemicum Regensburg). Jeho příspěvek můžete vyslechnout 9. dubna 2024 od 17 h v dolním sále naší pražské budovy.
Ve své přednášce si kladu jednak otázku, proč Franz Kafka v exilové literatuře hraje tak významnou roli, jednak otázku, jaké významy exiloví autoři s Kafkou spojují. V obou případech tedy jde o studii recepční. První otázka je obecná a v odpovědi na ni se dotknu recepce Franze Kafky obecně, druhá otázka je specifická a v odpovědi na ni se i z časových důvodů omezím pouze na vybrané exilové autory. Z nich se omezuji na autory, kteří odešli či byli odejiti do exilu po porážce pražského jara v roce 1968. Konkrétně si povšimnu Milana Kundery, Jiřího Gruši a především Libuše Moníkové, tedy autorů, u nichž navíc dříve nebo později došlo rovněž k jazykovému posunu a spolu s tím i změně modelového čtenáře a cílového publika. Texty se tak sice tematicky nadále vracejí nebo mohou vracet k domovské zemi, neobracejí se však primárně k domácímu nebo exilovému publiku. To má samozřejmě vliv i na výběr a podání témat spojených s domovskou zemí, k nimž patří i Franz Kafka.
Cílem aktuálního cyklu Literárněvědného fóra je upozornit na některé aspekty bohemistického zájmu o Kafkovo dílo a osobnost v (nejen) českojazyčném kontextu od první světové války do současnosti. Vedle debaty se současnými spisovatelkami a spisovateli zazní přednášky o Kafkovi a komiksové kultuře, vztahu Richarda Weinera ke Kafkovi, ohlasu jeho díla v neoficiální české kultuře 70. a 80. let stejně jako u exilových autorek a autorů českého původu.
Cyklus se koná ve spolupráci s Adalbert Stifter Verein, e. V., München (SRN); Bohemicum, Center for Czech Studies Regensburg (SRN) a Českým literárním centrem, Praha – Brno (CZ).