Vánoční otevírací doba knihovny
Knihovna Ústavu pro českou literaturu AV ČR bude od pondělí 23. prosince pro veřejnost uzavřena s výjimkou 30. prosince. K obvyklé otevírací době se vrací ve čtvrtek 2. ledna 2025.
Knihovna Ústavu pro českou literaturu AV ČR bude od pondělí 23. prosince pro veřejnost uzavřena s výjimkou 30. prosince. K obvyklé otevírací době se vrací ve čtvrtek 2. ledna 2025.
O současné české literatuře, povaze literární kritiky i literárního provozu budou ve středu 11. prosince 2024 od 18.00 hodin diskutovat literární kritička Barbora Čiháková a literární kritici Ondřej Nezbeda a Libor Staněk, moderuje Martin Lukáš.
Z 29 úspěšných standardních projektů Grantové agentury České republiky z AV ČR, které byly hodnoceny v rámci Komise společenských a humanitních věd (OK4), jsou tři z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Podporu v rámci programu OP JAK získal projekt Migrace a my: Mobilita, uprchlictví a hranice v perspektivě humanitních věd.
Poslední letošní přednášející cyklu Staročeský dýchánek je Magdaléna Jacková z oddělení starší literatury. V úterý 3. prosince 2024 od 17 h přednese příspěvek nazvaný Gestika v raně novověkém herectví (a kazatelství?).
Srdečně zveme 26. listopadu 2024 od 17 hodin na představení prvního svazku kolektivní monografie Gesto a skutečnost. Umění v meziválečném Československu, kterou nedávno vydaly nakladatelství Academia a Ústav pro českou literaturu AV ČR.
Dovolujeme si vás pozvat na přednášku Josef Honys, básník, spisovatel a malíř (1919–1969), kterou přednese Daniela Radecký ve středu 20. listopadu 2024 od 16 h v horním sále ÚČL. Tamtéž se 26. listopadu uskuteční pracovní setkání věnované experimentální poezii 60. let.
Srdečně zveme v úterý 12. listopadu na další přednášku Literárněvědného fóra. O recepci románů Sestra a Báječná léta pod psa bude od 16 hodin hovořit kolega Jan Váňa z Literature & Society Laboratory. Pokud by vás práce tohoto týmu zajímala, přijďte už ve 14 hodin.
Česká elektronická knihovna nabízí na webu ceska-poezie.cz v plnotextové podobě 1700 knih poezie 748 autorů a řadu nástrojů, jak tisíce textů českých básní z 19. a počátku 20. století zkoumat. Ve zcela novém webovém rozhraní přibyly i další funkce určené nejen literárním vědcům a vědkyním, ale i studujícím a vyučujícím středních a vysokých škol.
Kudy vede hranice české literatury? A co je „třetí literární prostor“? Na tyto a další otázky hledají odpovědi kolegyně Lenka Jungmannová a David Kroča (Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity) v podcastu, který jsme pro vás natočili v rámci výzkumného programu Strategie AV21 „Identity ve světě válek a krizí“.