Letošní Týden Akademie věd ČR odstartuje v pondělí 4. listopadu. V Ústavu pro českou literaturu otevře program hned v pondělí slavnostní uvedení knihy Karla Pioreckého a Zuzany Husárové. V následujících dnech se mohou zájemci projít po židovském městě pražském s Danielem Soukupem, vyslechnout jednu ze tří přednášek nebo provětrat své znalosti v literárním pub kvízu.
(Vstup je vždy zdarma, u akcí s rezervací je uveden odkaz na web Týdne AV ČR. Dopolední přednášky jsou určeny primárně pro střední školy.)
— pondělí 4. 11. 2024, 16 h, dolní sál ÚČL
Jak fungují umělé neuronové sítě a co způsobují v umění a literatuře? Co nového přináší kultura neuronových sítí? A nacházíme se na prahu další fáze digitální revoluce? Těmito a dalšími otázkami se ve své nové knize zabývají Karel Piorecký a Zuzana Husárová. Publikace je k dispozici ve formě českého preprintu a anglické knihy, kterou vydává nakladatelství Karolinum. Publikaci představí a o jejím tématu s vámi budou diskutovat autoři knihy a Marcel Kraus, který bude diskuzi moderovat.
— úterý 5. 11. 2024, 15 h, sraz v parku u Staronové synagogy u sochy Mojžíše, nutná rezervace na webu TAV
Při procházce se zamyslíme nad vztahem místa a textu, historie a paměti, nad historickými událostmi a osobnostmi spjatými s židovskou čtvrtí a jejich stopami v literatuře a písemných pramenech napříč staletími. Židovským městem pražským vás provede Daniel Soukup.
— úterý 5. 11. 2024, 17 h, dolní sál ÚČL
Excerpta z českého středověkého písemnictví poslouží k definování pozice výrazu had ve staročeském jazykovém systému (mj. v porovnání se současnou češtinou) a také jeho významových charakteristik v různých typech či žánrech (zejména v biblických textech a v lékařské literatuře). Svou analýzou chceme ukázat i fakt, že had je v kultuře i písemnictví považován současně za zlo i dobro, za tvora, který může být pro člověka smrtelným nebezpečím, ale také spásou a ochráncem.
— středa 6. 11. 2024, 10 h, dolní sál, nutná rezervace na webu TAV
1700 sbírek, 748 autorů, tisíce textů českých básní z 19. a počátku 20. století dostupné online. A řada nástrojů, jak je zkoumat. To je Česká elektronická knihovna na webu ceska-poezie.cz, který nyní prošel rozsáhlou modernizací.
Co je shluková analýza a k čemu je dobrá? Jak lze v databázi vyhledávat a filtrovat? Které nástroje jsou v České elektronické knihovně nové a co z toho může být užitečné i středoškolským studentům?
— čtvrtek 7. 11. 2024, 10 h, dolní sál, nutná rezervace na webu TAV
Hluboko do 19. století platila veřejná sféra, ať již to byla oblast politiky nebo literatury, za pole mužské působnosti, ženy pečovaly o rodinu a domácnost. Přesto některé tento stereotyp překračovaly. Od 18. století začaly stále soustavněji vstupovat zvláště na pole literatury. Musely však počítat se skepsí, či přímo odporem mužských kritiků. Přednáška přiblíží nejen osudy a tvorbu těchto výjimečných žen, ale i to, jaké strategie užívaly, aby se prosadily ve světě mužů a obhájily své psaní.
— čtvrtek 7. 11. 2024, 19 h, C.0 Čítárna, Kampus Hybernská (Hybernská 4, Praha 1)
Zajímá vás literatura a jste soutěživí? Pak je náš literární hospodský – nebo lépe kavárenský – kvíz určen právě pro vás.
Při příležitosti Týdne Akademie věd ČR jsme pro vás společně s revue Prostor připravili setkání, na němž můžete nejen otestovat své znalosti české a světové literatury, ale také se něco dozvědět. Stejně jako loni si pro vás literární vědci a vědkyně přichystali zákeřné otázky, zajímavosti ze světa literatury a kultury a také věcné ceny – samozřejmě knihy!
Účinkují Barbora Čiháková a Jan Váňa, moderují Františka Schormová a Kateřina Bínová.
Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.