Tým vznikl v únoru 2024 s motivací vytvořit komunikační a badatelskou platformu, která bude nabízet prostor pro vnitroústavní kritickou debatu o genderových tématech v širokém pojetí a podporu pro takto zaměřené individuální projekty.
Daná debata je rozvíjena v rámci společných čtení textů, přednášek a workshopů, které tým organizuje a na něž zve experty a expertky z jiných oborů a pracovišť. Tým tímto naplňuje jeden ze svých stěžejních cílů, jímž je posilování externí spolupráce ÚČL a usnadnění vzájemné kooperace mezi jeho vlastními pracovníky a pracovnicemi.
Vlastní badatelský zájem týmu se opírá o individuální výzkumy svých členů a členek týkajících se české literatury posuzované z genderové perspektivy a dále je rozvíjí. Genderová problematika přitom není uchopována teoreticky, tým inklinuje k vytvoření takového metodologického rámce, jenž produktivně propojuje genderový přístup s historickým materiálem. Zaměřuje se na tyto oblasti:
1) otázka genderového řádu, resp. celkového obrazu genderových vztahů distribuovaných literaturou
2) výzkum budování genderových identit v literatuře v jejich vzájemných historických vztazích a v ohledu na jejich intersekcionální rozměr a emancipační roli
3) rozšíření tradičního důrazu genderově orientovaných studií na ženství a ženskou emancipaci v literatuře a kultuře o analýzy konstrukce mužství, mateřství, otcovství apod.
Tým kromě vlastních členů a členek (Lucie Antošíková, Hana Blažková, Veronika Faktorová, Jan Matonoha, Stefan Segi, Františka Schormová, Václav Smyčka) zahrnuje pracovně-diskuzní skupinu ve složení Zuzana Augustová, Marie Brunová, Anna Gnot, Alice Jedličková, Lenka Jungmannová, Richard Müller, Kateřina Piorecká, Věra Soukupová, Lubica Schmarcová, Michael Wögerbauer.
Vedoucí týmu: Veronika Faktorová