Novinky z literárněvědné bohemistiky

Kliknutím na Odebírat potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami zpracování osobních údajů v ÚČL AV ČR

 

Děkujeme

Ústav pro českou literaturu AV ČR Institute of Czech literature of the CAS

Zveřejnili jsme první sérii videí Supl

Supl je nový projekt určený středním školám. V krátkých videích první série analyzují literární vědci či vědkyně vybrané české básně – starší i současné, více i méně známé. Úvodní cyklus se zabývá intertextovostí a je již dostupný na YouTube.

Podle Roberta Kolára, který se dlouhodobě věnuje výuce literatury na středních školách a kromě Suplu připravuje i řadu dalších materiálů pro SŠ, zejména oblíbené Semináře a Dílny České knižnice, je Supl dalším projektem, jímž chceme jako Ústav pro českou literaturu AV ČR nabídnout školám kvalitní obsah, za který ručíme. Cílem přibližně pětiminutových videí je inspirovat a motivovat k další četbě či diskuzi nad texty.

Témata sérií vycházejí z Rámcových vzdělávacích programů pro výuku literatury na středních školách. Úvodní soubor se věnuje intertextovosti a ukazuje, že inspirací literárního díla může být literatura sama a že literární texty na sebe navazují a komunikují spolu. Odhaluje odkazy, narážky a citace, které ukrývají básně známých spisovatelů, jako jsou Jiří Wolker nebo Josef Kainar, ale i méně známých současných autorů a autorek, jako jsou třeba Marie Iljašenko nebo Elsa Aids.

Již nyní připravujeme další sérii, která se rovněž zaměří na výstup RVP – vysvětlí specifičnost vývoje české literatury a vyloží její postavení v kontextu literatury světové.

Aby byla videa nejen zajímavá a přínosná, ale i vizuálně atraktivní, oslovili jsme výtvarnici Kateřinu Fojtíkovou, absolventku oboru nová a digitální média na Akademii výtvarných umění v Praze, která má i zkušenosti pedagogické a již dříve se podílela na popularizačních vzdělávacích programech. Pro videa Supl vytvořila působivé a osobité animace, které citlivě doplňují básnické texty. Za kamerou v exteriérech stál Jan Vidlička.

Před kamerou stojí v první sérii zejména literární vědci a vědkyně z Ústavu pro českou literaturu AV ČR – Robert Kolár, Matouš Jaluška, Barbora Čiháková a Františka Schormová, báseň Milady Součkové analyzuje Eliška Dana Härtelová z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.

Videa jsou volně dostupná na YouTube kanálu Ústavu pro českou literaturu AV ČR, všechna pohromadě v playlistu Supl.

Projekt Supl vzniká s podporou programu Strategie AV21.

Seznam videí série Intertextovost:

  • Elsa Aids – Lazarská v zimě a jiné básně (2023) / Robert Kolár
  • Ivan Blatný – Pomocná školy Bixley (1979) / Robert Kolár
  • Petr Borkovec – Herbář k čemusi horšímu (2018) / Robert Kolár
  • Marie Iljašenko – Osip míří na jih (2015) / Robert Kolár
  • Ivan Martin Jirous – Magorovy labutí písně (1985) / Barbora Čiháková
  • Josef Kainar – Stará a nová blues (1984) / Františka Schormová
  • Milada Součková – Sešity Josefíny Rykrové (1981, 1982) / Eliška Dana Härtelová
  • Jiří Wolker – Klytia (1917) / Matouš Jaluška
  • Otep myrry / Matouš Jaluška

tisková zpráva