News from the Czech Literary Bibliography

By clicking on Submit to newsletter you confirm, that you have read and you confirm to the Personel data protection of the Institute of Czech Literature of the CAS

 

Thank you

Novinky z literárněvědné bohemistiky

Kliknutím na Odebírat potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami zpracování osobních údajů v ÚČL AV ČR

 

Děkujeme

Ústav pro českou literaturu AV ČR Institute of Czech literature of the CAS

Podcast „Třetí prostor“ v české neoficiální dramatice

Kudy vede hranice české literatury? A co je „třetí literární prostor“? Na tyto a další otázky hledají odpovědi kolegyně Lenka Jungmannová a David Kroča (Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity) v podcastu, který jsme pro vás natočili v rámci výzkumného programu Strategie AV21 „Identity ve světě válek a krizí“.

podcast Třetí prostor

Lenka Jungmannová a David Kroča v podcastu hovoří o hrách, které byly během komunistické totality napsány v zahraničí, třeba i jiným jazykem než česky, ale jejichž autory byli Češi. Problematiku ukazují na čtyřech hrách, které vznikly mezi lety 1948 a 1989: dramatu Jakub a jeho pán (1971) Milana Kundery, Čížci (1978) Jana Nováka, hře Bůh do domu (1980) Josefa Škvoreckého a Mezi lidojedy (1989) Libuše Moníkové.

Jmenované hry, respektive jejich autoři, překročili onu kulturní propast mezi východem a západem a museli tomu svá díla přizpůsobit, aby se mohla asimilovat v novém kulturním prostředí. Zároveň ale usilovali o to, aby si zachovali to identické, co může být pro sekundární kulturu novým přínosem. České myšlení, česká kultura a zkušenost, jakkoli třeba kritizované, se skrze jazyk promítají do těchto dramat, takže ve výsledku vzniká cosi jako krosnárodní či kroskulturní literární afiliace.

„Třetí prostor“ v české neoficiální dramatice / Lenka Jungmannová, David Kroča

Podcast si můžete poslechnout také na našem YouTube kanálu: