Previous Next
Zpráva o konferenci Svatá Ludmila — Ženy v christianizaci střední Evropy Další pokračování nesmrtelného sporu o dataci Kristiánovy legendy VENDULA REJZLOVÁ 26. a 27. května 2021 proběhla...
Studentská literárněvědná konference 2021 TEREZA ROHÁČOVÁ Ve dnech 27.−29. dubna 2021 se uskutečnil devatenáctý ročník Studentské literárněvědné konference (dále...
Poctivý a potřebný návrat k Hálkovi IVO ŘÍHA Poctivý, tj. po „technické stránce“ precizně vyhotovený (jak je ostatně v České knižnici zvykem), jen v některých...

Stáže pro studenty zahraničních univerzit

Ústav pro českou literaturu AV ČR (ÚČL) nabízí odborné stáže se zaměřením na literární vědu, bibliografii a knihovnictví. Zájemcům z řad studentů magisterských programů a doktorandů zahraničních univerzit umožňuje na dobu jednoho měsíce až dvou semestrů stát se součástí pražského nebo brněnského pracoviště, získat zkušenosti s fungováním vědecko-výzkumné instituce a podporu pro přípravu vlastní diplomové nebo disertační práce.

Od roku 2011 působili v ÚČL stážisté z Itálie, Polska, Slovenska a Velké Británie, kteří se aktivně zapojili do činnosti oddělení ÚČL, v redakci časopisu Česká literatura nebo ve Středisku literárněvědných informací. Díky nim má ÚČL zkušenosti s přijímáním studentů v rámci mezinárodních programů odborných stáží Erasmus+ nebo Visegrad Scholarship Program.

Dbáme na to, aby se studenti co nejvíce zapojili do vědeckých diskusí, prezentovali na půdě ústavu své projekty i pokroky, kterých dosáhnou během své stáže.

Co očekáváme od budoucích stážistů ÚČL?

  • Patříte mezi studenty zapsané do magisterského nebo doktorského programu na zahraniční univerzitě (podmínka pro podání žádosti o financování u většiny programů na podporu zahraničních stáží).
  • V rámci svého studia se věnujete literatuře, literárnímu životu, literární bibliografii, literární teorii a historií v českých zemích. Výhodou je, pokud zpracováváte téma, které souvisí s aktuálními projekty a zájmy některého z oddělení ÚČL.
  • Zajímáte se o možnost kariéry na poli vědy a výzkumu.
  • Chcete přijet do České republiky na dobu jednoho měsíce až dvou semestrů.
  • Máte dobré komunikační dovednosti. Můžete prokázat výbornou znalost anglického jazyka, znalost českého jazyka velkou výhodou.

Co nabízíme?

  • Odbornou stáž v minimálním rozsahu 20 hodin/týdně na půdě významné vědecko-výzkumné instituce.
  • Možnost přizpůsobit pracovní náplň odborným zájmům a preferencím budoucího stážisty.
  • Přímé zapojení do diskuze s pracovníky našeho ústavu a zpětnou vazbu k výzkumnému projektu stážisty (diplomové nebo disertační práce).
  • Seznámení se s knihovnou ÚČL a zdroji České literární bibliografie, možnost využití těchto zdrojů pro vlastní projekt.
  • Podporu při zajištění financování pobytu v ČR z prostředků Erasmus+, Visegrad Scholarship Program aj.

Zájemci o odbornou stáž v ÚČL se se svými dotazy a případně s návrhy svého projektu (diplomové nebo disertační práce) mohou průběžně obracet na zástupce ředitele pro mezinárodní spolupráci Mag. Dr. Michaela Wögerbauera (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

 

Možnost financování odborných stáží v ÚČL

Odborné stáže v ÚČL nejsou honorovány. Zájemcům ale nabízíme podporu při podávání žádostí o finanční podporu pobytů v ČR mimo jiné z následujících programů: