Previous Next
O normalizačních hadech a scholastických žebřících DOUBRAVKA OLŠÁKOVÁ Libora Oates-Indruchová, socioložka, která se zaměřuje na pozdní socialistickou kulturu a gender,...
Střední Evropa jako transatlantický mýtus, konstrukt, velké vyprávění — a přece relevantní JAN MATONOHA Z hlediska pojetí střední Evropy (dále jen SE) je centrální myšlenkou knihy Jessie Labovové skutečnost, že...
Homiletika napříč staletími ANNA KOPOVÁ Kázání, řeč, homilie — dnes až na výjimky zcela marginalizovaný žánr, který největšího rozmachu dosáhl v...

V souřadnicích mnohosti. Česká literatura v letech 2001–2010

V jaké situaci se nachází současná česká literatura? Čím je specifická literární tvorba prvního desetiletí nového milénia? Jaké jsou její trendy, proudy, směry a tendence? Jaká nová jména se objevila na naší literární scéně?

Na tyto a další otázky bude hledat odpovědi přednáškový a diskusní cyklus spjatý s publikací V souřadnicích mnohosti. Česká literatura první dekády 21. století v souvislostech a interpretacích, kterou v současné době dokončuje Ústav pro českou literaturu AV ČR.

Předchozí díl této publikace, který se věnoval literatuře devadesátých let a vyšel v roce 2008 v nakladatelství Academia, nesl titul V Souřadnicích volnosti. Nyní se ústředním motivem titulu i přístupu autorů k tématu stává slovo mnohost, a to nejen jako výraz pro různorodou a pestrou řadu vznikajících literárních děl, ale též jako vyjádření naplnění, až přesycení současného knižního trhu a čtenářského zájmu.

Cyklus bude rozdělen do dvou částí. První z nich proběhne od září do prosince a bude věnována vývoji, proměnám a současnému stavu jednotlivých literárních druhů a obecné situaci soudobého literárního života.

V letním semestru pak přednášky nahradí kulaté stoly zaměřené vždy na jeden konkrétní problém současné literatury (literární kritika, překlady a propagace české tvorby v zahraničí, literatura a peníze, nakladatelství, knihkupci, knihovny a čtenáři, divadla a současné české drama).

 

14. 1. 2014 v 17 h.

Přežili rok 2000. Nakladatelské řemeslo za posledních 13 let

 

11. 2.  2014 v 17 h.         

Současná česká literatura v knihovnách a knihkupectvích

 

11. 3. 2014 v 17 h.

Stát a literatura. Podpora literatury z veřejných zdrojů

 

15. 4. 2014 v 17 h.    

Současná česká tvorba v divadlech

 

14. 5. 2014 v 17 h.  

Současná česká literatura v překladech

 

10. 6. 2014  v  17 h.

Současná literární kritika

 

V zimním semestru v rámci Literárněvědného fóra vystoupili:

 

24. 9. 2013 v 17 h. 

„Nová vlna“ v českém dramatu

přednášející: Lenka Jungmannová (ÚČL AV ČR)

 

8. 10. 2013 v 17 h. 

Obrys poezie v první dekádě nového tisíciletí

přednášející: Petr Hruška (ÚČL AV ČR)

 

12. 11. 2013 v 17 h. 

Ve znamení návratů. Česká próza v letech 2001–2010

přednášející: Alena Fialová (ÚČL AV ČR)

 

10. 12. 2013 v 17 h. 

Mezi rozpínavostí a marginalitou. Česká literární kultura 2001–2010

přednášející: Karel Piorecký (ÚČL AV ČR)

 

Přednáškový cyklus vzniká v rámci grantového projektu Česká literatura první dekády 21. století v souvislostech a interpretacích (GA ČR P406/11/2030).

 

Přednášky jsou veřejně přístupné. Není-li uvedeno jinak, konají se v zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v.v.i.,  Na Florenci 3, Praha 1.

 

Pro případné informace kontaktujte dr. Alenu Fialovou (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) nebo dr. Dalibora Dobiáše (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

 

Staročeský dýchánek

V rámci Literárněvědného fóra se uskuteční další volná řada přednášek zaměřených ke starší české literatuře a jejím širším kulturním a historickým souvislostem.

 

4. únor, 17:00

Marek Janosik-Bielski: Staročeská Sbírka kázání založených na legendách


4. březen, 17:00

Pavlína Cermanová: Čechy na konci věků - Apokalyptické myšlení a vize husitské doby


1. duben, 17:00

Martin Bažil: Staročeský mastičkář


6. květen, 17:00

Lucie Doležalová (téma bude upřesněno)


3. červen, 17:00

Markéta Klosová (téma bude upřesněno)

 

V zimním semestru se konaly dyto Staročeské dýchánky:

 

1. říjen, 17:00

Mgr. Jan Pišna (ÚČL AV ČR): Vliv Ondřeje Ungnada ze Suneku na českou knižní kulturu 16. století

 

5. listopad, 17:00

Mgr. Jana Hubková, Ph.D. (Muzeum města Ústí nad Labem): Michal Longolius Kralovický a jeho LABORATORIUM VERI CHRISTIANI aneb překladatel a jeho čtenáři

 

Pro případné informace kontaktujte dr. Daniela Soukupa (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.