Previous Next
Studentská literárněvědná konference 2021 TEREZA ROHÁČOVÁ Ve dnech 27.−29. dubna 2021 se uskutečnil devatenáctý ročník Studentské literárněvědné konference (dále...
Poctivý a potřebný návrat k Hálkovi IVO ŘÍHA Poctivý, tj. po „technické stránce“ precizně vyhotovený (jak je ostatně v České knižnici zvykem), jen v některých...
Švejkem k dějinám české literatury JOANNA DERDOWSKA Kniha polského bohemisty Piotra Gierowského Superhero Josef Švejk je autorem anoncována s příznačnou...

Tradiční podzimní týden oslavující českou vědu změnil letos název a částečně i formát. Ústav pro českou literaturu AV ČR vám v rámci Týdne Akademie věd ČR od 1. do 7. listopadu nabídne komentované literární vycházky Prahou, přednášky, soutěže na Facebooku či dušičkový kvíz.

Srdečně zveme ve čtvrtek 14. 10. od 17 hodin na slavnostní uvedení monografie kolegy Jiřího Zizlera Aristokrat katakomb. K životu a dílu Zdeňka Rotrekla. Knihu právě vydaly nakladatelství Host a Ústav pro českou literaturu AV ČR.

Další přednášející v podzimním cyklu Literárněvědného fóra bude v úterý 12. října od 17 hodin Fedora Parkmann z Ústavu dějin umění AV ČR. Věnovat se bude výstavám sociální fotografie skupiny film-foto ve 30. letech. Srdečně zveme!

Dovolujeme si vás pozvat v úterý 19. října od 16 hodin na přednášku Kamily Woźniak z Univerzity ve Vratislavi, jejíž studijní pobyt v rámci Stipendia Zdeňka Pešata hostí v říjnu 2021 Ústav pro českou literaturu AV ČR.

První podzimní Staročeský dýchánek bude mít netradiční podobu. Místo obvyklé přednášky zveme 5. října od 17 hodin na společenské setkání spojené s přivítáním knihy Komedie nové a duchovní. Raně novověké biblické drama v českých zemích Magdalény Jackové a Jana Linky.

Jak učit literární historii na středních školách? Právě tomuto tématu se budou ve středu 13. října od 9 do 12 h věnovat Dalibor Dobiáš, Ladislav Futtera, Matouš Jaluška, Pavel Janoušek a Vendula Rejzlová, moderovat bude Robert Kolár. K diskusi kolegů z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se můžete online připojit i vy. 

Některé školy byly opět nuceny přejít na distanční výuku, a tak se tři ústavy Akademie věd ČR dohodly na pokračování jarního projektu „Pozvěte si vědce do výuky“. Ústav pro českou literaturu AV ČR nabízí středním školám řadu témat od národního obrození přes literární teorii až po politickou korektnost.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2