Previous Next
Tradice, žánr, dějiny DALIBOR TUREČEK Kompetence a výkon, ze kterých vyrůstá tato vskutku monumentální publikace, jsou v kontextu dnešních...
„Přál bych si, aby komparatistika zůstala četbou textů“ Rozhovor s Jiřím Pelánem Jiří Pelán, profesor Univerzity Karlovy, významný romanista, překladatel a literární historik s...
Věčné živé téma DANUTA MUCHOVÁ (přeložil Libor Martinek) V letech 1939–1945 zavraždili nacisté celkem asi šest milionů Židů. Stejným...

Pro letošní online Noc vědců jsme pro vás zaznamenali přednášku Zuzany Husárové a Karla Pioreckého Umělé neuronové sítě na literárním poli.

Žijeme v době, kdy se čtenáři literárních textů setkávají už celkem běžně nejen s lidskými, ale i počítačově generovanými básněmi, písňovými texty nebo i jinými literárními útvary. Bezpečná možnost rozpoznat lidský a strojový původ textů přitom rychle mizí. Bouřlivý vývoj v oblasti umělé inteligence dává do rukou literárním experimentátorům nástroje, o jejichž možnostech se ještě před pár lety nikomu ani nesnilo.

Jak takový proces počítačového generování literárního textu dnes probíhá? Co nám přítomnost těchto ne-lidských textů říká o literatuře jako o specifické oblasti lidské kreativity? Mají se spisovatelé obávat svých umělých kolegů?

Během přednášky také uvidíte pracovat umělou neuronovou síť Lizu Gennart a na závěr si poslechnete texty, které vytvořila speciálně pro Noc vědců.

záznam přednášky na YouTube kanálu Otevřená věda

 

Noc vědců 2020

 

Logolink EU

Přednášku jsme pro vás natočili v rámci projektu Rozvoj kapacit Ústavu pro českou literaturu AV ČR pro výzkum a popularizaci, který je spolufinancován Evropskou unií.